Reflektiiv-integratiivne metoodika on Maria Baydari poolt loodud sisemaailma korrastamise süsteem läbi praktiliste, emotsionaalset ja psühholoogilist heaolu esile kutsuvate harjutuste.
Reflektiiv-integratiivne metoodika (edaspidi RI) on mitmekülgne käsitlus inimeseks olemisest, mis hõlmab süsteemset psühholoogiliste harjutuste kompleksi ja praktilist õpetust nende kasutamiseks. RI metoodika on integreeritud praktikate raamistik, mis põhineb juba olemasolevate, teaduslikult põhjendatud meetodite kombineerimisel ning Maria Baydari praktilise töö käigus kujunenud enesejuhtimise harjutustest. RI metoodika mõju sõltub eesmärgipüstitusest, teadlikult valitud ja kohandatud protsessi komponentidest ja tulemuste hindamisest. Nagu igas integreeritud lähenemises, seisneb tõsiseltvõetavus läbipaistvas metoodikas, mõõdetavates tulemustes ning professionaalses eetikas. RI metoodika järgi töötavaid praktikuid nimetatakse psühhotehnikuteks.
RI metoodika on psühhokorrektiivne, terviklik ja integreeriv psühholoogiline lähenemine, mis põhineb mitme erineva mõjustamismudeli ja sekkumisviisi süsteemsel kombineerimisel. See ei kujuta endast kindlat teraapiakoolkonda, vaid on mitmekihiline raamistik, mille eesmärk on psüühiliste protsesside ja käitumismustrite korrigeerimine, arvestades inimese unikaalsust, arenguvajadusi ja keskkondlikke mõjutusi. RI metoodika ei sekku psühhopatoloogiasse – võimaliku psüühikahäire kahtluse korral suunatakse klient edasi vastava valdkonna spetsialisti juurde.
Inimene on seoste kogum. Kogu meie harjumuslik maailmavaade, tunnete, mõtete ja käitumise süsteem koosneb seostest, mis on tekkinud kogemustest. Valu ja naudinguga kohtumistest läbi elu. On positiivsed, edasiviivad seosed ja kahjustavad, piiravad seosed. RI harjutused aitavad tuvastada kahjustavad, hävituslikud seosed psüühikas ning juhendab inimest neid lahustama ja ringi tegema tervislikeks ja edasiviivateks seosteks. Kõige tähtsam on see, et inimene saab ise teadlikuks nendest seostest ja õpib ise end raskes olukorras aitama.
Kõige paremini iseloomustavad RI metoodikat kirjalikud ja praktilised harjutused, mida klient teeb psühhotehnikuga kohtumiste vahepeal iseseisvalt. Mida kauem inimene RI metoodikat praktiseerib, seda praktilisemaks lähevad harjutused, st ta peab hakkama kirjalike harjutuste käigus loodud selgust ja uusi seoseid oma igapäeva ellu integreerima.
Robin Vallacher ja Daniel Wegneri tegevuse identifitseerimise teooria kohaselt on kasulik väljakutsete ja keerulisemate olukordade puhul eelistada konkreetsemat mõtteviisi abstraktsele. RI harjutused aitavad abstraktseid seoseid lahti mõtestada ja konkretiseerida, et luua selgus ja parem arusaam enda toimimisest, et seda teadlikult kujundada soovituks. Samuti aitavad RI harjutused Mark Leary uurimusele tuginedes keskenduda enesevõimendamise ja eneselaiendamise põhimõttele.
RI harjutused baseeruvad süsteemsetel enesereflektsiooni, eneseintegratsiooni harjutustel ja küsimusmõtlemisel (Paul & Elder, 2016), mille käigus õpetab RI psühhotehnik klienti küsima endalt edasiviivaid ja planeeritud muutuseid esilekutsuvaid küsimusi. RI harjutuste käigus töötab klient läbi oma elu erinevaid tahke ja oma psüühilisi negatiivseid seoseid ning treenib need harjutuste kaudu ringi tervislikeks seosteks.
RI metoodikas kasutatakse mitmeid vastastikku toetavaid meetodeid, mille kaudu toetatakse inimese eneseregulatsiooni, neuropsühholoogilist tasakaalu ja isiklikku tähenduse loomist. Küsimusmõtlemise kaudu suunatakse kliendi tähelepanu mitte pelgalt probleemile, vaid võimalustele – „Kuidas ma saaksin teisiti mõelda/tunda/tegutseda?“ See aitab kaasa tegevusvõimekuse kasvule, eesmärgipärasele tegutsemisele ning psüühiliste mustrite ümberstruktureerimisele.
RI harjutusi tehes saavutab inimene iseenda sees ja oma elus püstitatud eesmärgid ja nagu senine tagasiside näitab – veel rohkemgi, sest RI protsessi vältel muutub inimese arusaam ja nägemus iseendast ja maailmast. Tekib uus usk iseendasse ja uus võimekus oma uusi unistusi ja eesmärke täita. Meie psüühikas on peidus tohutult aardeid ja me leiame need, kui meil on nende leidmiseks sobilikud tööriistad ja teame kust otsida. Siin tulebki appi RI psühhotehnik, kes on treenitud leidma neid õigeid käike abivajaja psüühikas, temaga koostöös.
RI harjutusi tehes töötleb inimene läbi mitteteadvustatud programmid ja toob need teadlikkuse tasandile. Sellisel juhul ei saa need enam automaatselt käitumist, hinnanguid, tundeid, mõtteid ja otsuseid juhtida ning inimene saab nö oma elu rooli enda kätte. Mis kõige olulisem, nende harjutuste käigus ei toimu inimese päris olemuse muutmist vaid pigem talle kaasa antud loomuliku psüühika materjali tema hüvanguks tööle rakendamist. Sellepärast on RI olnud nii tõhus – nende meetodite kaudu inimene lõpetab võitluse iseendaga ja võtab vastu oma elukogemustest tulenevad kingitused ja kombineerib need teadlikult just selliseks nagu tema ise soovib, mis pole enam sõltuvuses lapseeas kogetud paratamatustest.
RI harjutused on ülesehitatud teaduslikult tõestatud tõsiasjale, et psüühika kujuneb imiteerides ümbritsevat. Samuti on tõestatud, et psüühiline ja neurobioloogiline paindlikkus ei vähene vanemaks saades, mis lükkab ümber vanasõna „vanale koerale uusi trikke ei õpeta“. Kui lapsena kujunesime mitteteadlikult järeldusi tehes oma vanemate ja ümbritseva keskkonna imiteerimise kaudu, saame kasutada psüühika harjumust imiteerida ümbritsevat nüüd täiskasvanuna teadlikult enda hüvanguks. RI harjutuste käigus luuakse uued eeskujud ja uued identiteedi ankurd, mille kaudu õpetada psüühikale uusi programme, harjumusi jne. RI aitab inimesel treenida iseenda ja enda ümber toimuva teadvustamise oskust, et peatada mitteteadlike automatismide juhtimine.
Inimene püüab sageli ebameeldivate teemade eest põgeneda seega on üsna loomulik, et tahaksime ka sisemaailma puudutavate harjutustega võimalikult kiirelt ühele poole saada. Kuid selleks, et päriselt endast aru saada ja oma sisemaailmas korda luua, on tarvis teha enamus RI metoodika harjutusi kirjalikult – käsitsi kirjutades. Käsitsi kirjutamine ei võimalda kiirustada ja enda eest põgeneda. See hoopis toob kohale iseendasse ja oma tunnetesse. Käsitsi kirjutades seisab inimene silmitsi oma tunnetega ja töötleb neid põhjalikult, emotsionaalselt läbi. Tekivad uued seosed ja uued järeldused. Arvutis kirjutamine või lihtsalt omaette mõtisklemine pole see sama. Nii on kerge läbi tuhiseda oma tunnetest ja harjutused pole tulemuslikud. Elame niigi koguaeg virr-varris, ei suuda leida aega endale ega oma lähedastele. Seega päriselt endale ja oma muutustele pühendumine on esimene oluline otsus, mille inimene tegema peab, kui ta soovib luua kestvaid ja tähendusrikkust.
RI harjutused toimivad kõige tõhusamalt siis, kui kirjutada neid läbi nii, nagu need oleksid elu tähtsaimad kirjatükid. Nagu sellest sõltuks kogu elu. Tegelikult sõltubki. Samas ei tohiks neid võtta järjekordse kohustusena. Enesega koostöö peaks olema elustiil, millest saab alguse sügav rahu ja edu kõikides muudes tegevustes. Seda ei saa panna teisejärguliseks, sest see on esmatähtis. RI metoodika aitab muuta enesega töö mugavaks ja kergeks kogu ülejäänud elu keskel.
RI kirjalikke harjutusi on väga oluline käsitsi ja põhjalikult kirjutada veel väga mitmel põhjusel. Meie aju ja keha kannavad endas vaid minevikumaterjali. Seal pole midagi uut, seega me ei saa luua midagi uut. Vanad programmid juhivad aju ja keha tasandit. Et sellest nõiaringist välja murda, tuleb sisse tuua teadliku vaatleja tasand. Tuleb hakata looma korda ja selgust, justkui arvuti kõvaketta korrastamine.
Kui usaldada vaid oma aju, juhib see inimest alati vanadele turvalistele radadele tagasi, sest nende turvaliste uskumuste ja programmide funktsioon on meid elus hoida. Kui üritad oma probleeme lahendada vaid mõtetes analüüsimisega, võid kindel olla, et sama vana plaat hakkab üsna varsti peas mängima. Tulemust pole, edasiliikumist, muutust, progressi pole.
Peame kasutama muud meetodit. Kui sa kirjutad oma mõtteprotsessi välja, saad hakata tegema sellega praktilist tööd. Sul tekib selgus, sa saad luua teadlikku muutust, sa saad sekkuda minevikuprogrammidesse, seda mõista ja muuta. Samuti tugevdab ja arendab see kontakti endaga.
Paljudel inimestel tekib vastupanu kirjutamise ees, justkui oleks see koolitöö või pealesunnitud kohustus. Või paneb see neid tundma, nagu see olekski nüüd kivisse raiutud, mida nad kirja on pannud ning see kohustab neid nüüd millekski. See pole nii. Inimene on pidevas arengus ja muutumises. Kirjutamine on vaid tööriist enda ja oma elu teadlikuks juhtimiseks erinevates elusündmustes sisemise maailma ja välismaailma muutumises.
Kuid RI metoodika harjutused pole ainult kirjalikud. Need on väga paindlikud ka inimeste puhul, kellel pole kuidagi võimalik kirjutada. RI psühhotehnikud leidnud ka muid lahendusi, et eneseteadvustamist treenida ja endaga teadlikku tööd teha.
Kui suurem osa hetkeolukorrast on läbi töötatud ja allasurutud tunded ja teemad on teadlikkusesse toodud, juhendab RI psühhotehnik inimest viima reaalsesse igapäeva praktikasse tehtud avastusi ja uusi järeldusi. Selle eesmärk on kinnistada ja täiustada uut tekkivat identiteeti ja selle kaudu luua soovitud muutuseid elu erinevates tahkudes – suhetes, perekonnas, töös, tervises, hobides jne.
RI seansse on soovituslik protsessi alguses korrata iga kahe nädala tagant, et aktuaalsete teemadega järjepidevalt tegeleda. Kui kõige põletavamad teemad on lahenduse leidnud, on piisav teha RI seansse ka kord kuus. Kuid see kõik sõltub abivajajast, tema hetkeseisust, võimekusest ja valmisolekust endaga tööd teha ning tema pöördumise põhjusest.
RI psühhotehnik on abivajajale seanssidel peegeldajaks, turvaliseks kuulajaks ja targaks küsijaks, kes aitab lahustada vanu, mitte toimivaid seoseid psüühikas ja luua uusi tervislikke ja toimivaid seoseid.
RI ei vanane. St et RI metoodikat praktiseerides ei vaja sa aina uuemaid lahendusi ja võtteid eneseabiks. RI metoodika on igapäevase enesejuhtimise põhioskus ja aitab sul iseennast (ja teisi) rasketest olukordades välja tuua.
Lõpetuseks kutsun sind RI psühotehniku väljaõppe I astme kursuseel! See on tõeliselt südantsoojendav, kui suuri, häid muutuseid RI metoodika praktiseerimine ellu toob 💙 (Tutvu õppekavaga 👉 www.psyhhotehnoloogia.ee