Skip to main content

Küsimus on pealtnäha täiesti tavalised ritta seatud sõnad, kuid tegelikult on see midagi palju enamat. Küsimus on maagiline tööriist, mis aktiveerib vastuse vastavalt küsimuse loomule. Küsimusmõtlemine on oskuste ja tööriistade süsteem, kuidas kasutada küsimusi, et laiendada ja avardada oma lähenemist mistahes situatsioonile.

Aga enne, kui õpetan teid oma elu juhtima küsimuste kaudu, selgitan veidi, miks küsimused toimivad nii võimsalt.

Meie aju on ülesehitatud küsimuste kaudu mõtlemisele. Isegi kui me ei teadvusta, eelneb mõttele alati küsimus. Kui ma esitan Sulle praegu küsimuse: ‘’Palju on 5×5?’’ siis sinu aju ei suuda panna vastu – ta PEAB leidma vastuse ja selle välja ütlema! Sageli toimub vastamine küsimusele sinu peas hoopis tegevusena.

Iidseid rahvaid juhtis küsimus – kuidas jõuda veeni? Tõeline muutus toimus siis, kui muutus küsimus – kuidas tuua vesi meieni?

Seega aktiveerivad küsimused suure energia, mis paneb meid tegutsema. Kui küsimus on hästi püstitatud, võib see tuua suure muutuse ja arengu.

Kui elus tekib mingi probleem, ei saa me seda probleemi lahendada sama mõtlemisega, mis meid sellesse probleemi viis. Tuleb muuta vaatenurka. Kuid selleks, et muuta vaatenurka, tuleb kõigepealt muuta oma küsimusi.

Kogu sinu enesetunne ja elukvaliteet sõltub sellest, milliseid küsimusi sa endale igapäevaselt esitad. Kui oled harjunud endalt küsima: ‘’Miks minul kunagi ei vea?’’ või ‘’Miks ma alati just selliseid suhteid ligi tõmban?’’, siis tuleb sellele ka vastav vastus ja kogemus.

Selle asemel oleks väestav küsida hoopis ‘’Millist tagasisidet või sõnumeid järjepidev ebaõnnestumine mulle toob?’’, ‘’Kuidas ma saaksin muuta oma suhete kogemust? Mida peaksin selleks muutma/õppima?’’ Sellised küsimused aktiveerivad hoopis teistsuguse vastuse ja kogemuse.

Õpi teadlikult suunama oma energiat ja elujõudu küsimuste kaudu sinna, millist kogemust sa oma ellu kutsuda soovid.

Teiseks, on väga kasulik ka oma lähedastega suhelda läbi väestavate küsimuste, eriti konflikti olukorras. Selleasemel, et hakata end õigustama, ründama, kaitsma, põhjendama, küsi hoopis südamlik ja mõistmist väljanäitav küsimus. Sa näed, kuidas arusaamatus hakkab lahenema!

Jagan teiega mõned oma lemmik ankurküsimused:
Millised on minu võimalused, et liikuda soovitud suunas?
Millest võiksin oma elus lahti lasta?
Kuidas saaksin enda vastu rohkem lahke olla?
Kellega koos ja mida tehes olen päriselt mina ise?
Mida ma tegelikult tahan?
Mis on mulle hetkel tähtis?
Mida on mul sellest olukorrast õppida?

Küsimus võib olla kutse, palve, lammutav pomm või õhku tõstev rakett.

Millist mõju soovid sa oma küsimustega avaldada? Millistele küsimustele vastuseks on su käitumine?